raseduskalender

25. rasedusnädal

Emaka kasvava surve tõttu sageneb urineerimisvajadus, kuigi igakordne uriinikogus on väike. Krambid jalgades võivad tekkida sagedamini kui tavaliselt. Head enesetunnet aitab hoida täisväärtuslik toitumine ja piisav kehaline aktiivsus. Loote kopsudes moodustub aine, mis aitab hingama hakkamisel kopsudel avaneda. Enneaegse sündimise korral on lapsel võimalus ellu jääda (tõenäoline eluvõimelisus). Lootel on kasvanud paari sentimeetri pikkused juuksed. Nähtavad on ka kulmud ja ripsmed.

Mis toimub minu kehaga?

Sinu kõhul, puusadel ja rindadele võib tekkida punaseid rebendeid – rasedus triibud. See on tingitud kollageeni vähesusest sinu sidekoes. Söö kallerduvaid toitusid näiteks sült, tarretis. Kreemitamine rebendeid ära ei kaota. Kanna spetsiaalsete tugedega pesu, mis võib peatada rebendite suurenemise. Peale sünnitust muutuvad rebendid valgeteks vähemärgatavateks triipudeks. Sinu silmad võivad muutuda tundlikuks ja kuivadeks. Kasuta silmatilkasid kuivuse vähendamiseks. Põie ja kõhukinnisus probleemid peaks selles raseduse järgus unustatud olema (tavaliselt on nad rohkem päevakorral esimesel kolmel kuul), kuid sa võid tunda kõrvetisi. Väldi rasvaseid ja praetud toite. Söö korraga vähe aga tihti. Samuti aitab peotäis tooreid või röstitud kaerahelbeid hästi kõrvetiste vastu.

Soovitused:

  • ​mõtle, kas soovid sünnituse juurde tugiisikut (partner või keegi teine lähedane inimene), kes on sulle toeks sünnituse eel, sünnituse ajal ja pärast sünnitust.
  • registreeru perekooli. Perekool valmistab sind ja su partnerit ette sünnituseks ja lapsevanemaks saamiseks.
  • sul tekib nn. pesa tegemise instinkt, mis seisneb sinu enda, sinu pere ja kodu ettevalmistamises lapse saabumiseks.

​Loe lähemalt ka teistest rasedusnädalatest.