raseduskalender

24. rasedusnädal

Emakapõhi on veelgi tõusnud ja sinu naba võib “välja punnitada”. Loote südamelööke kuuleb stetoskoobiga või väikese ultraheliaparaadi – doppleri abil. Süda lööb umbes 120-150 lööki minutis. Loode reageerib ema erinevatele meeleoludele – kui oled tige, siis võid märgata, et loode põtkib solidaarselt kaasa.


Alates 24. rasedusnädalast kuuleb loode väljapoolt emakat temani jõudvaid helisid. Laulud, mida ema laulis raseduse ajal, võib laps peale sündi ära tunda. Loode on ligikaudu 30 sentimeetri pikkune ja kaalub umbes 600 grammi.

Mis toimub minu kehaga? Raseduse hormoonid võivad teha igemed õrnaks ning nad võivad hakata kergesti veritsema. Pese hambaid tihti ja õrnalt. Raseduse ajal on tähtis hoolitseda hammaste eest, sest kõik katkised hambaaugud on heaks söödaks bakteritele ja sul võib esineda igeme või hambajuure aluseid põletikke nii, et sa ise ei teagi. Iga põletik on aga lisasöödaks bakteritele. Platsenta hakkab kasvama rohkem paksusesse kui laiusesse. Nüüd peaksid tundma, millal su laps ärkvel on.


Soovitused:

  • külasta hambaarsti kui sa seda veel teinud pole. Alates 1. jaanuarist 2018 saavad lapseootel naised hambaravihüvitist kuni 85 eurot aastas, kusjuures patsient ise tasub vähemalt 15% arvest ise. Hüvistist saab kasutada ainult ainult haigekassaga lepingu sõlminud hambaraviasutustes. Hüvitis kehtib esmavajalike hambaraviteenustele. Kõigi nende teenuste eest, mis ei kuulu hüvitatavate teenuste nimekirja, tuleb tasuda täishinda vastavalt hambaarsti hinnakirjale. Lisaks on teenuseosutajal õigus patsiendilt küsida visiiditasu kuni 5 eurot (v.a rasedad). Soodustuse summa arvestatakse raviarvelt maha kohe maksmise hetkel ning tagantjärele ei pea esitama ühtegi avaldust ega dokumenti. Hüvitise suurust ja jääki saab kontrollida riigiportaalist www.eesti.ee teenuse alt „Hambaravi- ja proteesiteenuste info“.
  • hambaarst kontrollib inimese hüvitise summat haigekassa andmebaasist ning 85-eurose hüvitise saamiseks peab rasedus olema kinnitatud arsti juures, kes on haigekassa lepingupartner. Juhul, kui lapseootel naine kasutab erakliiniku teenuseid, tuleb 85-eurose hüvitise saamiseks esitada haigekassale rasedust kinnitav tõend.

​Loe lähemalt ka teistest rasedusnädalatest.